Nordens Fotoskola YH 21
Vardagsliv i bilder – 14 fotografer ställer ut sina examensarbeten på tema “Vardag”.
Utställningen visas t.o.m. den 21 maj 2023
En vanlig dag eller en dag som inte är särskilt märkvärdig. Det är vad många förknippar med ordet vardag.
Men det som är vardag för en person kan vara helt unikt för en annan.
Vad innebär det till exempel att leva öppet som fetischist, hur är det att bo i ett kollektiv för seniorer och hur hanterar man sorgen när en närstående mördas? – Jag har fotograferat en mamma vars son mördades i gängvåldet för ett år sedan. I nästan sju veckor har jag fått dela hennes sorg och vardag, en vardag som allt fler tvingas leva i, säger studenten Moa Källström.
En annan student har undersökt hur det är att leva en livsstil utan bekvämligheter som elektricitet och rinnande vatten.
En resa har gått till Färöarna för en dokumentation av en person som försöker rädda en utdöende hästras samtidigt som en tredje student har liftat genom Sverige.
Medverkande fotografer:
Lisa Hallgren, Jakob Joelson, Maja Karlström, Moa Källström, Mikaela Landeström, Filippa Ljung, Pernilla Löfgren,
Jeffrey McIntosh, Tom Molloy Kronestedt, Judit Nilsson, Julia Olsson, Tora Sirén, Samuel Steén och Johannes Äng.
Nordens Fotoskola
I mer än 40 år har Nordens Fotoskola varit Sveriges ledande utbildning inom dokumentär och berättande fotografi.
Idag är Nordens en tre–årig Yrkeshögskola som leder till yrket fotograf och bildjournalist. De studerande lär sig att kommunicera, beröra och dokumentera
med bilder, samt att skapa och förstå journalistik. Läs mer på nordensfotoskola.se.

Foto: Judit Nilsson
Comments are closed.